Faustyn Chełmecki

 

faustynUrodziłem się 19 marca 1961 roku. Był to niedzielny świt w roku Gagarina – gdy ja lądowałem na planecie Ziemia, on wyruszał na podbój kosmosu… Studiować mi się nie zdarzyło, nauki pobierałem w praktyce… Przede wszystkim zajmuję się malowaniem obrazów; pierwszą wystawę miałem w grudniu 1980 roku, później swoje prace wystawiałem wielokrotnie. Tworzyłem scenografie, performance, projektowałem ubrania, wnętrza, występowałem z zespołami muzycznymi jako żywa scenografia, wielokrotnie malowałem dla dużej publiczności „na żywo”. Lata osiemdziesiąte to lata artystycznej wspólnoty; Maciek Wilski, Praffdata, Zgoda, Jerzy Czuraj, Ela Mielczarek i wielu, wielu innych W latach dziewięćdziesiątych przeniosłem się na wieś pod Olsztyn, gdzie rozpocząłem realizację swojego projektu społeczno-artystycznego „Niezależna Świątynia Sztuki”, a w Olsztynie dołączyłem i współtworzyłem Inicjatywę FROM PUB. W 1996 roku zdobyłem tytuł Mistrza Świata w Terenowym Rzucie Młotkiem do Telewizora i w tym też czasie podjąłem starania o przywrócenie właściwej rangi zawodom kapslowym: propagując grę, budując tory i współorganizując zawody – zdobyłem kilka tytułów indywidualnych i zespołowych. Cały czas malowałem, występowałem, współdziałałem… Na koniec spróbowaliśmy połączenia Inicjatywy From Pub i Praffdaty w celu stworzenia alternatywno-artystycznej formy biznesu, co częściowo przyczyniło się do powrotu do Warszawy. Nowe Tysiąclecie powitałem w stolicy. Tu razem ze wspaniałą malarką, Ewą Chełmecką stworzyliśmy podstawową komórkę społeczną, a po chwili dołączył do nas Filip. W tym czasie zająłem się utrzymaniem i twórczością indywidualną. W 2010 roku Robert Brylewski zaprosił mnie wraz z Maćkiem Wilskim do uczczenia 25-co lecia zespołu Kryzys. Po tym udanym wystąpieniu postanowiliśmy z Maćkiem powrócić do współpracy malarskiej, namalowaliśmy kilka nowych dużych płócien i posegregowaliśmy historyczne materiały tworząc tę stronę…

Maciej Wilski

 

Urodziłem się 01.04.1956 r. w Warszawie. W latach 1979 – 1984 studiowałem na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. A w 1984 r. otrzymałem z wynikiem bardzo dobrym i wyróżnieniem tytuł magistra sztuki.
Pierwsza wystawa, w której brałem udział, to również, pierwsza nieformalna wystawa Gruppy z 1983 r., w BWA – Lublin.
W 1984 r. miałem swoją wystawę indywidualną w Galerii DZIEKANKA.
W tym czasie odczuwałem silną potrzebę połączenia ekspresji muzyki, ruchu i malowania. Z tego wynikł pierwszy performance malowany – do, którego zaprosiłem, artystów biorących udział w odbywającym się plenerze w Kraśniku (1984 r.). Następnie była już organizacja zdarzenia w Galerii STODOŁA, które jest opisane na naszej wspólnej stronie.
Pod koniec lat 80-tych postanowiłem odsunąć się od uprawiania sztuki. Nie było mnie w tej sferze życia ponad 20 lat.
W 2010 roku Faustyn namówił mnie, żebyśmy wspólnie uświęcili 25-lecie KRYZYSU malując obraz podczas koncertu.
Od tego momentu postanowiliśmy dalej kontynuować wspólne malowanie obrazów.