OBRAZY Z LAT OSIEMDZIESIĄTYCH

Obrazy z tamtego okresu powstawały na zasadzie gdzie się da i kiedy tylko!
A więc część została namalowana na wsi – w Antoniówce – małej osadzie położonej na skraju Puszczy Kozienickiej niedaleko Suskowoli, gdzie żył i działał Jurek Czuraj. W tym czasie prowadził tam dom otwarty, który inspirował wielu ludzi. Bliskość tych miejsc działała bardzo odżywczo na wszystkich! Inne wsie to osady warmińskie, gdzie osiadło wielu warszawiaków z artystycznymi aspiracjami.
Część obrazów została namalowana w mieszkaniach Warszawy – między innymi w mieszkaniu-pracowni Eli Mielczarek. Reszta w domach podwarszawskich, a dwa o największych wymiarach (10 m długości) powstało podczas prób zespołu ZGODA w pięknej posiadłości państwa Nalepów w Józefowie.

Na koniec trzeba powiedzieć o wielkiej ulotności tych prac i to nie koniecznie wynikających z tematu, ale również z innych względów.
Po pierwsze większośc z nich została namalowana na kartonach „bristol”. Po drugie głównymi farbami użytymi do ich tworzenia były polskie plakatówki i tempery o bardzo słabych pigmentach, a tylko w drobnym stopniu używaliśmy (wtedy trudnych do zdobycia) akryli i temper talensa powodujących, że obraz nabierał koloru – nadawały mu ostatniego namaszczenia!